Saunové palubky
Popis
- Palubky na stavbu saun
- Materiál: severský smrk, topol, osika, olše, lípa, hemlock, west red cedr
- Jakost A
- Rozměry (tloušťka x šířka): severský smrk 14 x 96mm, topol 14 x 85, osika a olše 15 x 90, lípa 14 x 98, hemlock 14 x 96, west red cedr 17 x 96
- Profil STP - severský smrk, topol, osika, olše, lípa, hemlock, west red cedr
- Profil STV - severský smrk
- Profil Tatranský - severský smrk
- Preferovanou délku 210/240cm uveďte při objednávce do doplňujících informací
- Uvedená cena za 1 čtvereční metr
Severský smrk
Severský smrk je nejdostupnější a často používaný materiál na stavbu finské sauny nebo infrasauny. Smrkové dřevo může vylučovat pryskyřici a časem pomalu tmavnout. Tmavnutí lze částečně předejít nátěrem parofínovým olejem. Severský (finský) smrk obsahuje suky a smolníky. Na jedné straně suky a pryskyřice dodávají sauně přirozenou přírodní atmosféru. Na druhou stranu je sukovitost a smolníky u palubek jakosti A přesně definována normou. Suky musí být prorostlé a jejich počet je limitovaný.
Olše
Finská olše má světle hnědou až červenou barvu. Jejími vlastnostmi jsou nízká tepelná vodivost a vysoká odolnost vůči vlhkosti. Vzhledem ke své světle hnědé barvě je toto dřevo nejvíce odolné vůči nečistotám. Finská olše je vhodná na obklad saun a na stavbu saunových lavic a opěrek (latě). Je charakteristická svěží dřevitou vůní, tím dodá svěžest každé sauně. Dřevo má mírné rozdíly v barvách. Dřevo neobsahuje suky ani smolníky.
Osika
Finská osika je krásný saunový materiál. Osika je světlé barvy s výrazným leskem, neobsahuje suky a je bez smolníků. Osika i olše dodávají sauně luxusní moderní vzhled. Osika nepodléhá rychlé oxidaci a žloutnutí jako severský smrk.Můžete zvážit kombinaci světlého a tmavšího dřeva jak na obklad tak i na lavice, tzn. osiky a olše, mohou se vytvořit zajímavé barevné kombinace.
West red cedr
West red cedr je jedno z nejdražších dřev. Má nízkou hmostnost, příjemnou vůni, dobré izolační schopnosti, přirozenou odolnost a nízké nároky na údržbu. Na druhé straně je velmi křehký a snadno se poškodí. Barevnost a světlost jednotlivých palubek se velmi liší.
Co byste měli o dřevě vědět?
Termodřevo
Tepelně upravené dřevo, tzv. termodřevo (thermowood), pro sauny nedoporučujeme a běžně již nenabízíme. U termodřeva je důležitá teplota při „termizaci“ a druhu použité dřeviny. Pokud dřevo prošlo úpravou teplotami cca 100 °C (má stále stejnou původní barvu, tzn. je světlé) není třeba žádných obav. Tyto teploty jsou v sauně běžné a dřevo si při používání sauny "tepelnou úpravou" projde. Na druhou stranu termodřevo tmavší, upravené teplotami cca 200 °C do saun nedoporučujeme. Je pravda, že má větší odolnost vůči škůdcům, menší objemové změny a větší odolnost vůči vlhkosti, na druhou stranu materiál již nemá ideální pružnost, více se štípe a je křehčí. Zároveň uvolňuje do sauny nepříjemné vonné substance.
Životnost dřeva
Při správném používání a výběru dřeva může být životnost sauny i mnoho desítek let. Je zbytečné hledat nejodolnější dřevinu vůči vlhkosti, škůdcům, napouštět ji chemikálií, tepelně upravovat atd. Pokud budeme saunu pravidelně používat a větrat, bude sloužit bez potíží dlouhou dobu. Naopak pokud v sauně bude zůstávat vlhkost (např. mokré ručníky, vědro s vodou) a bude se používat jen zřídka, zvyšuje se zde riziko napadení plísní a houbou. V tomto případě nepomohou nátěry ani termodřevo. Jestliže preferujete zachovat co nejdéle původní barvu dřeva, můžete dřevo natřít přírodním parafínovým olejem.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.